top of page
O_tíku_FAQ_titulka_300dpi.jpg

FAQ

Nakupujte prostredníctvom kontaktného formulára pri každom produkte alebo cez 0910 369 813.


Všetky naše produkty sú vyrobené z masívneho TÍKU.


Tík – tvrdá, exotická drevina využívaná pre svoju odolnosť a vysokú kvalitu na výrobu jácht či obydlí, ktoré sú vystavené v exteriéri náročným poveternostným podmienkam. Náš tík je selektovaný na plantážach ostrova Jáva, kde sa ťaží, suší a spracúva v čiastočne mechanizovanej manufaktúre.


Nový tík – tík ťažený na certifikovaných plantážach indonézskych ostrovov, najmä Jáva, pod dohľadom vlády a environmentálnych organizácii. Nový tík má medovú kresbu a po hladkom vybrúsení pôsobí zamatovo na dotyk.


Starý recyklovaný tík – recyklovaný tík je krásne, staré ale zdravé drevo, ktoré vyhľadávame v podobe starého nábytku, lodí alebo domov po území celej Indonézie, aby sme ho potom rozobrali a vyrobili z neho nábytok s patinou času.


Extrémne starý tík – tento masív sa získava veľmi obtiažne v rôznych zákutiach indonézskych ostrovov. Po dôkladnom rozobraní a odstránení pôvodných náterov sa jednotlivé kusy starého tíku pracne selektujú aby mohli byť ďalej spracované do krásnych stolov s patinou času.


Prírodný tík bez povrchovej úpravy (hladký, kefovaný alebo starý tík) – získa časom v interiéri krásny medový odtieň a patinu. V prípade, že si nábytok občas chcete vyčistiť, všetky fľaky (mastnota, špina,...) ľahko odstránite drsnou stranou hubky na riad a koncentrovaným (mliečnym) roztokom horúcej vody a klasického mydla na pranie (kamzík, lanza). Vyčistený, mokrý nábytok pretrite suchou handrou. Pretože nábytok je bez úpravy, môžete drobné poškodenie lokálne zbrúsiť ručne jemným brúsnym papierom. Nie je nutné žiadne celoplošné brúsenie.

 

Používaná patina na stoloch má svoju atmosféru a krásu! Záhradný tíkový stôl získa vďaka slnku a dažďu striebornú patinu, ktorá nemá vplyv na kvalitu užívania. Môžete ho ošetriť olejmi určenými na exotické dreviny – ale nemusíte, striebro má svoje čaro. Tík ochranu nepotrebuje.


Vosk – priehľadná ochranná vrstva, ktorá dodá tíku jemný saténový lesk. Nanesiete, necháte vysušiť a vyleštíte do dokonalosti. Tík voskom získa ochranu proti znečisteniu. Vosk volíme od číreho až po odtieň bielej, sivej a čiernej.

 

Olej – vstrebe sa do dreva, tík jemne stmavne, drevo zostáva drevom, ale nemastí sa. Je dôležité vyskúšať si vopred (na menej nápadnom mieste stola – rub platne) aký odtieň tík po úprave olejom získa.

Ostatné úpravy – tík môžete upravovať všetkými bežnými úpravami na drevo. My ponúkame tík hlavne v jeho prirodzenej podobe. Tík ošetrený voskom, olejom alebo lazúrou mierne stmavne. Všetky úpravy odporúčame vyskúšať si vopred na menej nápadnom mieste stola – rub platne, aby sme videli výsledný odtieň tíku po aplikácii.

dreveny stol, stol z masivu, teakovy stol

bottom of page